Přeskočit na obsah

Volný čas

ST MICHAEL FORTRESS 

Na kopci svatého Michala v Preku na ostrově Ugljan se nacházejí pozůstatky stejnojmenné středověké pevnosti, která sehrála v dějinách velmi důležitou roli, zejména při benátském obléhání Zadaru v letech 1345 a 1346. svou těžko dosažitelnou polohou byl vhodný jako průzkumný a velmi přispěl k obraně města před napadením od moře. První zmíňka o pevnosti byla v polovině 14. století, ale pravděpodobně vznikla na základech starší tvrze ze 6. století. V pevnosti kdysi sídlil benediktinský klášter sv. Michala se stejnojmenným kostelem.

Rybářský přístav Prtljug

Rustikální rybářský přístav Prtjljug je zasvěceným tipem na výlet během návštěvy Ugljanu. Tento divoký a romantický přístav se nachází na nedotčeném západním pobřeží ostrova a lze se k němu dostat pouze po štěrkové cestě. Jedinečné jsou především typické kamenné rybářské domy, které tomuto místu dodávají okouzlující atmosféru. V tyrkysovém moři se houpou lodě rybářů, vesničky zdobí barevné sítě a tichá atmosféra zastaví čas. Moře je na tomto úseku pobřeží také nádherně čisté a šnorchlování umožňuje pozorovat zajímavý podmořský svět s četnými rybami.

Pláž Juzna Luka

Pláž Plaza Juzna Luka je vrcholem ostrova Ugljan. Tato nádherná písečná pláž se nachází na severu ostrova, v mimořádně malebné krajině a je obklopena nádhernými zelenými borovými lesy. Toto malebné místo je však známé svou vynikající písečnou pláží, která vykouzlí fascinující kulisu s balvany v tyrkysovém moři. Navíc si tam při koupání můžete užívat nádherného klidu a při šnorchlování obdivovat zajímavý podmořský svět. I v hlavní sezóně zůstává pláž Juzna Luka idylická a je perfektním tipem pro chvíle odpočinku u moře.

Vesnice Ugljan a františkánský klášter

Ostrov Galovac

KOSTEL SV. JOHN

Kostel sv. Jana Křtitele, postavený z kamene na konci 11. století, se nachází na přístavišti trajektů v Preku. První zmínka o kostele sv. Jana Křtitele pochází z 1. března 1377, kdy je zmíněn jeho kaplan Grgur. Je zachován ve své původní podobě, se spoustou kamenného kostelního mobiliáře, byl prozkoumán a restaurován. Jde o nejcennější ukázku raně románské architektury.

MOŘSKÉ VARHANY – ZADAR

Zadar je hrdým vlastníkem jedinečné směsice architektury a hudby, světoznámých Mořských varhan, které se nacházejí hned vedle další moderní instalace Pozdrav slunci. Zvuky, které Mořské varhany vydávají, jsou výsledkem uvolňování mořské energie, nebo spíše vln a přílivu a odlivu. Mořské varhany byly odlomeny a poté jemně tvarovány a vráceny do moře. Rozkládají se asi na sedmdesáti metrech zadarského nábřeží, pod nímž je na úrovni nejnižšího odlivu instalováno 35 trubek různých délek, průměrů a sklonů. Když nábřeží ozáří západ slunce, hra světel při Pozdravu slunci doprovází rytmus vln a zvuky Mořských varhan.

POZDRAV SLUNCI – ZADAR

Nový symbol Zadaru se nachází v zadarském přístavu na západním výběžku Zadarského poloostrova. Pozdrav slunci je s výhledem na Zadarský průliv, ostrovy a světoznámý západ slunce. Tato současná instalace je tvořena 300 vícevrstvými skleněnými solárními panely ve tvaru kruhu o průměru 22 metrů. Po celý den shromažďuje energii Slunce a přeměňuje ji na elektřinu, kterou následně využívá instalace a její okolí po celou noc.

KOSTEL SV. DONAT – ZADAR

Kostel sv. Donáta v Zadaru je již dávno desakralizovaný, to znamená, že se zde nekonají žádné liturgie, a od konce 19. století do roku 1954 v něm sídlilo zadarské archeologické muzeum. Vzhledem k tomu, že St. Donat má výjimečné akustické vlastnosti, je již po desetiletí dějištěm renesančních hudebních festivalů. Monumentální středověká památka byla postavena v 9. století podle vzoru raně římské (byzantské) architektury. Nejprve se jmenoval kostel Nejsvětější Trojice a později nesl jméno biskupa Donáta, který jej nechal postavit.

PĚT STUDNÍ – ZADAR

Náměstí pěti studní v Zadaru bylo postaveno v roce 1574 během obléhání armády Osmanské říše, kdy byl zakryt obranný příkop na západní straně bašty, dříve vyhloubené ve středověku. Na jejím místě byla postavena velká cisterna na pitnou vodu s pěti zdobenými ústími studní a dochovaly se části vodovodu, který přiváděl vodu přímo z Vranského jezera. Po pominutí nebezpečí byla na místě postavena ochranná zeď.